Základná škola , Kysak 210 044 81 Kysak

Piatok 26. 4. 2024

Narodeniny a meniny

Dnes (Piatok 26.4.2024)
Viktor Šimon Okrajek (VIII.)
Zajtra (Sobota 27.4.2024)
Mgr. Jaroslav Petro

Vitajte na stránkach našej školy

Novinky

• 10. a 16. apríla sa na našej škole konali bedmintonové turnaje pre starších a mladších žiakov. V konkurencii bedmintonistov z Košíc, Lipian, Huncoviec a Rozhanoviec sa najlepšie z našej školy presadil Tomáš Legath, ktorý zvíťazil medzi staršími chlapcami. 2. miesto medzi staršími dievčatami obsadila Lívia Sláviková, ktorá získala aj zlato vo štvorhre. Striebornú medailu získala aj Liliana Bašistová vo štvorhre. Medzi mladšími žiakmi najlepšie skončil Daniel Dakos, ktorý obsadil 4. miesto a medzi dievčatami Viktória Vojakovičová na 5. mieste.

• 17. 4. 2024 k aktivitám školskej knižnice pribudlo ďalšie popoludnie zamerané na rozvíjanie čitateľskej gramotnosti s názvom Na potulkách prírodou. Absolvovali ho žiaci ŠKD spolu s p. uč. Jozefovou. Po tichom 20-minútovom čítaní príbehu z knihy Z poľovníckej kapsy sme sa pustili do overovania čitateľských zručností a gramotnosti v súťažnom zápolení dvojíc. Súťaženie bolo spojené s napätím, a to od jeho začiatku až po záver. Zároveň sme objavovali krásu príbehov zo života v prírode spisovateľa R. Morica, na ktoré sa postupom času zabúda.

• 23. 4. 2024 Príjemným oživením aktivít školskej knižnice býva beseda so spisovateľom. Naše pozvanie tentokrát prijal básnik Valentín Šefčík. Stretnúť básnika, ktorého básne si žiaci často volia ako prednes, bolo načakaným zážitkom. V takmer trojhodinovom rozprávaní sme sa dozvedeli, ako vznikla jeho prvá báseň, ktorá kniha bola básnikovým debutom, vypočuli sme si veselé, humorné i vážne básne v podaní autora, všetky zasadené do interaktívneho rozprávania. Neboli sme len pasívnymi poslucháčmi, ale stali sme sa „aktérmi“ básní. V ostatnej knihe s názvom Zázraky, predstavil básnik 40 zázrakov života (ticho, úsmev, oči, láska, bublina...atď.). V jeho rozprávaní sme sa mohli stretnúť s navonok jednoduchými výrokmi, ktoré však v sebe ukrývajú hĺbku aforizmov, napr. „úsmev sa nikdy nepokrčí, nájsť ticho vo svete je dnes umením“. Záujem žiakov, ako aj hlasný potlesk žiakov v závere besedy nás presvedčil, že to bola skvelá voľba.

• 8. ročník vytvoril a naprogramoval krokomer /microbit/, ďalšia úloha je naprogramovať hru "paier, kameň, nožnice" foto nabudúce.

5. ročník stavia a programuje tancujúceho robota /Lego spike/.

Ďalšie foto budúci týždeň.

• Deň Zeme - 22.4.

22. apríl je Dňom Zeme, a teda v tento deň sa viac venujeme otázkam ochrany prírody a ekologickým témam.

Na Základnej škole sa oslava sviatku Zeme niesla v znamení projektového dňa.

Žiaci 1.stupňa si vyskúšali únikovú hru, ktorá obsahovala aktivity zamerané na separovanie a triedenie odpadu. Zopakovali si alebo doplnili mnohé informácie, napr. ako sa triedi zrkadlo, polystyrén či papierové vreckovky, akými piktogramami sa označujú mnohé činnosti v rámci ochrany Zeme, koľko rokov sa rozkladajú veci, ktoré zvyknú ľudia vyhadzovať do prírody a mnohé iné. Výslednou indíciou bolo určenie, v ktorom štáte sa prvýkrát uskutočnili oslavy ku Dňu Zeme (Kalifornia). Link na fotky: https://photos.app.goo.gl/FVeZf741buF8UKsN8
    Deň Zeme sme začali s tretiakmi rozhovorom o tom, či dokážeme vnímať tichú krásu prírody, hôr a lesov, stromov, vôňu kvetov, spev vtákov, západ slnka a žblnkot potoka, lásku k zvieratám… Čo môžeme pre krajší zajtrajšok urobiť my… Hoc len zdvihnúť papier zo zeme, zasadiť stromček, kvet, mať v úcte všetko živé.